אבן הגיר שכולנו מכירים, האם היא מתאימה לענף הבניה?

המבחר הגדול בארץ!
כל סוגי השיש בהתחייבות למחירים הנמוכים בארץ!
אספקה מהירה החל מ - 72 שעות
ייעוץ חינם ללא עלות 

באופן טבעי, כאשר אנו שומעים את המונח אבן גיר, אנו מניחים שמדובר באבן עשויה חומר דומה לחומר ממנו עשוי אותו גיר שמשמש אותנו לכתיבה על לוחות בית הספר. בפועל כמובן, מדובר בשני סוגים שונים של מוצקים, שהקשר ביניהם מסתכם במרכיב המרכזי שלהם, קרי סידן. אבן גיר היא למעשה אבן שעשויה משלדים של יצורים ימיים. איך בדיוק נוצרת האבן ולמה היא משמשת אותנו? על כך בשורות הבאות.

מהי אבן גיר וכיצד היא נוצרת?

כאמור, אבן גיר היא אינה אבן שממנה מכינים את הגיר איתו כותבים על גבי לוח בית הספר, ויחד עם זאת, ישנו בהחלט קשר בין שני סוגי המוצקים הללו שכן שניהם עשויים מהמרכיב המרכזי של סידן. בעוד גיר כתיבה מבוסס על סידן גופרתי, אבן גיר מבוססת על סידן פחמתי שהם שני חומרים שונים לחלוטין מבחינת התכונות שלהם ובהמשך לכך מבחינת המאפיינים שהם מעניקים לאבן. אבן הגיר נוצרת למעשה בתהליכים שאורכים מיליוני שנים. בתהליכים אלה מצטברים השלדים של יצורים ימיים באזורים שונים, ואלו לאורך הזמן הולכים ומתגבשים יחד עד להפיכתם למוצק הומוגני שממנו מתגבשת לבסוף אבן הגיר.

שיש חברון דומה במבנה לאבן גיר

אבן גיר

המשמעות, אם כן, היא שאבן גיר היא למעשה תרכובת של שלדי יצורים ימיים, שלאורך אלפי ומיליוני שנים הלכו והתגבשו לכדי אבנים שאותם ניתן לחצוב מן הקרקע. את אבן הגיר ניתן למצוא באזורים שונים ובכל מקום בו קיים מצבור של אבן גיר, ניתן בהחלט להניח כי בעבר היה במקום מאגר ימי גדול ואפילו אוקיינוס, שחיו בו יצורים ימיים. אבן הגיר משמשת אותנו לשימושים רבים, ובכלל זה גם בענף הבנייה.

האם אבן גיר מתאימה לענף הבנייה?

אבן גיר היא אבן שנעשה בה שימוש בענף הבנייה לאחר עיבוד במפעל שיש אם כי השימוש בה הולך ופוחת ומתמקד בעיקר ברכיבים ספציפיים של מבנים ובפרויקטים ייעודיים. אבן הגיר היא אבן שקל מאוד לחצוב מן הקרקע וגם קל מאוד לעבד ולסתת אותה לכדי לבנים. תכונות אלה הופכות אותה לאבן מאוד יעילה לצורך פרויקטים אדריכליים והנדסיים בהם נדרשת מסה גדולה של אבן אותה יש לסתת ולעבד לתצורות מורכבות במיוחד. במקרים אלה, קל מאוד לעבוד עם אבן הגיר, להשיג אותה בגושים ראשוניים גדולים ומשם לעבד אותה לתצורות השונות כנדרש.

יחד עם זאת, אבן גיר היא אבן כבדה מאוד ואינה פרקטית לבניית מבנים גבוהים במיוחד, המה גם שמחירה לא זול. לאורך ההיסטוריה שימשה אבן הגיר לבנייה בעיקר של מבני ציבור כמו בנקים, תחנות רכבת וכדומה, אך מעולם לא שימשה כמרכיב בסיסי בפרויקטים לבנייה.

כיום, אפשר למצוא את אבן הגיר בעיקר במבנים ישנים בהם שימשה אבן הגיר לבניית חזית המבנה, ויחד עם זאת, מהסיבה הזאת בדיוק משמשת אבן זו גם היום אדריכלים המעוניינים להעניק למבנה מראה אותנטי ואולי אפילו היסטורי. כך למשל, בעיר ירושלים ניתן למצוא שימוש נרחב יותר באבן גיר לעומת אזורים אחרים ברחבי הארץ, אם כי האבן נמצאת בשימושם של אדריכלים ומהנדסי בניין בכל רחבי הארץ בפרויקטים כאלו ואחרים.

האם ישנה אבן גיר בישראל?

התשובה היא בהחלט כן. למעשה הגיר היא האבן השכיחה והנפוצה ביותר בישראל וניתן למצוא מרבצי גיר כמעט בכל אזור ברחבי הארץ. לאורך שנים, ולא פחות מכך גם היום, אדריכלים רבים עשו ועושים שימוש באבן גיר לצורך חיפוי מבנים וכאמור בירושלים נפוצה פרקטיקה זו יותר מכל, כשלמעשה העיר מחייבת חיפוי של בתים באבן גיר ממנה עשויה האבן שרובנו מכירים כאבן ירושלמית.

יחד עם זאת, בעשורים האחרונים חלו התפתחויות רבות בענף הבנייה ובמיוחד לאור התפתחות התחום של הבנייה לגובה, הלך והתגבר השימוש בבטון כאבן היסוד לבניית בתים כתחליף ללבנים. בהתאם לכך, גם הלך ופחת היקף השימוש באבן גיר בפרויקטים של בנייה. כמו כן, הבטון והמלט הפכו לחומרי גלם להכנת לבנים שמשמשות בבנייה של בתים פרטיים רבים. יחד עם זאת, שימוש באבן גיר עדיין קיים במיוחד בפרויקטים פרטיים ויוקרתיים, בין שלצורך בניית שלד המבנה ובין שלצורך חיפוי וציפוי הבתים על מנת להעניק להם את המראה האותנטי שיודעת אבן גיר לתת, ושאותו ניתן לזהות כמעט בכל בית ברחבי ירושלים ובמיוחד באזורים העתיקים שלה.

צרו קשר ונחזור אליכם

אולי יעניין אתכם גם...

עוד כתבות שעשויות לעניין אתכם
התקשרו עכשיו