אבן הגיר שכולנו מכירים, האם היא מתאימה לענף הבניה?

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

באופן טבעי, כאשר אנו שומעים את המונח אבן גיר, אנו מניחים שמדובר באבן עשויה חומר דומה לחומר ממנו עשוי אותו גיר שמשמש אותנו לכתיבה על לוחות בית הספר. בפועל כמובן, מדובר בשני סוגים שונים של מוצקים, שהקשר ביניהם מסתכם במרכיב המרכזי שלהם, קרי סידן. אבן גיר היא למעשה אבן שעשויה משלדים של יצורים ימיים. איך בדיוק נוצרת האבן ולמה היא משמשת אותנו? על כך בשורות הבאות.

מהי אבן גיר וכיצד היא נוצרת?

כאמור, אבן גיר היא אינה אבן שממנה מכינים את הגיר איתו כותבים על גבי לוח בית הספר, ויחד עם זאת, ישנו בהחלט קשר בין שני סוגי המוצקים הללו שכן שניהם עשויים מהמרכיב המרכזי של סידן. בעוד גיר כתיבה מבוסס על סידן גופרתי, אבן גיר מבוססת על סידן פחמתי שהם שני חומרים שונים לחלוטין מבחינת התכונות שלהם ובהמשך לכך מבחינת המאפיינים שהם מעניקים לאבן. אבן הגיר נוצרת למעשה בתהליכים שאורכים מיליוני שנים. בתהליכים אלה מצטברים השלדים של יצורים ימיים באזורים שונים, ואלו לאורך הזמן הולכים ומתגבשים יחד עד להפיכתם למוצק הומוגני שממנו מתגבשת לבסוף אבן הגיר.

שיש חברון דומה במבנה לאבן גיר

אבן גיר

המשמעות, אם כן, היא שאבן גיר היא למעשה תרכובת של שלדי יצורים ימיים, שלאורך אלפי ומיליוני שנים הלכו והתגבשו לכדי אבנים שאותם ניתן לחצוב מן הקרקע. את אבן הגיר ניתן למצוא באזורים שונים ובכל מקום בו קיים מצבור של אבן גיר, ניתן בהחלט להניח כי בעבר היה במקום מאגר ימי גדול ואפילו אוקיינוס, שחיו בו יצורים ימיים. אבן הגיר משמשת אותנו לשימושים רבים, ובכלל זה גם בענף הבנייה.

האם אבן גיר מתאימה לענף הבנייה?

אבן גיר היא אבן שנעשה בה שימוש בענף הבנייה לאחר עיבוד במפעל שיש אם כי השימוש בה הולך ופוחת ומתמקד בעיקר ברכיבים ספציפיים של מבנים ובפרויקטים ייעודיים. אבן הגיר היא אבן שקל מאוד לחצוב מן הקרקע וגם קל מאוד לעבד ולסתת אותה לכדי לבנים. תכונות אלה הופכות אותה לאבן מאוד יעילה לצורך פרויקטים אדריכליים והנדסיים בהם נדרשת מסה גדולה של אבן אותה יש לסתת ולעבד לתצורות מורכבות במיוחד. במקרים אלה, קל מאוד לעבוד עם אבן הגיר, להשיג אותה בגושים ראשוניים גדולים ומשם לעבד אותה לתצורות השונות כנדרש.

יחד עם זאת, אבן גיר היא אבן כבדה מאוד ואינה פרקטית לבניית מבנים גבוהים במיוחד, המה גם שמחירה לא זול. לאורך ההיסטוריה שימשה אבן הגיר לבנייה בעיקר של מבני ציבור כמו בנקים, תחנות רכבת וכדומה, אך מעולם לא שימשה כמרכיב בסיסי בפרויקטים לבנייה.

כיום, אפשר למצוא את אבן הגיר בעיקר במבנים ישנים בהם שימשה אבן הגיר לבניית חזית המבנה, ויחד עם זאת, מהסיבה הזאת בדיוק משמשת אבן זו גם היום אדריכלים המעוניינים להעניק למבנה מראה אותנטי ואולי אפילו היסטורי. כך למשל, בעיר ירושלים ניתן למצוא שימוש נרחב יותר באבן גיר לעומת אזורים אחרים ברחבי הארץ, אם כי האבן נמצאת בשימושם של אדריכלים ומהנדסי בניין בכל רחבי הארץ בפרויקטים כאלו ואחרים.

האם ישנה אבן גיר בישראל?

התשובה היא בהחלט כן. למעשה הגיר היא האבן השכיחה והנפוצה ביותר בישראל וניתן למצוא מרבצי גיר כמעט בכל אזור ברחבי הארץ. לאורך שנים, ולא פחות מכך גם היום, אדריכלים רבים עשו ועושים שימוש באבן גיר לצורך חיפוי מבנים וכאמור בירושלים נפוצה פרקטיקה זו יותר מכל, כשלמעשה העיר מחייבת חיפוי של בתים באבן גיר ממנה עשויה האבן שרובנו מכירים כאבן ירושלמית.

יחד עם זאת, בעשורים האחרונים חלו התפתחויות רבות בענף הבנייה ובמיוחד לאור התפתחות התחום של הבנייה לגובה, הלך והתגבר השימוש בבטון כאבן היסוד לבניית בתים כתחליף ללבנים. בהתאם לכך, גם הלך ופחת היקף השימוש באבן גיר בפרויקטים של בנייה. כמו כן, הבטון והמלט הפכו לחומרי גלם להכנת לבנים שמשמשות בבנייה של בתים פרטיים רבים. יחד עם זאת, שימוש באבן גיר עדיין קיים במיוחד בפרויקטים פרטיים ויוקרתיים, בין שלצורך בניית שלד המבנה ובין שלצורך חיפוי וציפוי הבתים על מנת להעניק להם את המראה האותנטי שיודעת אבן גיר לתת, ושאותו ניתן לזהות כמעט בכל בית ברחבי ירושלים ובמיוחד באזורים העתיקים שלה.

מחירון שיש למטבח

חומר הגלםמאפייניםטווח מחירים למ"ר
מחיר לגרניטקיימים סוגים שונים של אבנים טבעיות, וגרניט היא אבן עמידה ביותר בפני חומצות ושריטות.790-900 ש"ח
מחיר אבן קיסרפיתוח מחומר טבעי וסינתטי, שמאפשר יצירת משטח עבודה קשיח דמוי שיש, בלי דוגמאות "ורידים".500-1,110 ש"ח
מחיר שיש אמיתיחומר איכותי במיוחד עם עיצוב יוקרתי שתואם את סוג האבן. נפוץ במיוחד למטרות ריצוף המטבח.1,900-4,900 ₪
מחיר לשיש רוזה200-250 ₪
מחיר לשיש קרמה250-340 ₪
מחיר לשיש סאן סבסטיאן140-170 ₪
מחיר לשיש ורונה300-350 ₪
מחיר ליחידת שיש למטבח6,200-8,900 ₪
מחיר למשטח עבודה3 מטרים280-1,000 ₪
מחיר לכיור שישכיור בודד140-840 ₪ לכל כיור
מחיר לכיור נוסף420-1,000 ₪
מחיר לשולחן אי משיש מוצק3 מטרים140-200 ₪
מחיר לאריחי שיש80-320 ₪
מחיר לריצוף שיש2,000-8,000 ש"ח
מחיר לבר ארוחת בוקר משיש25 מ"מ1,600-4,000 ₪
מחיר לשיש קררהדרגה ממוצעת, 3 ס"מ, עם קצה משופע12,200 ₪
מחיר שיש בדרגה אימפריאליתגודל 4 ס"מ עם קצה פרנץ' וגימור מלטף48,000 ש"ח
מחיר שיש למטבח קטן1,440-9,200 ₪
מחיר לוח שיש מאחורי התנור1,280-9,200 ₪
מחיר שיש למטבח גדול7,200-32,000 ש"ח
מחיר לביאנקו קררה160-240 ₪
מחיר לשיש ורמונט240-320 ₪
מחיר לסטטואריו של ביאנקו240-320 ש"ח
מחיר התקנה מקצועית של משטח שיששניים עד שלושה ימי עבודה960-2,500 ₪
אז מה היה לנו בכתבה:
צרו קשר ונחזור אליכם

החזון שלנו

לאורך שנות פעילותה, עמלה Model Home רבות לבניית קטלוג מוצרי השיש האולטימטיבי, בו תוכלו למצוא מגוון רחב של דגמים, צבעים ומרקמים על מנת לתת מענה מלא לכל צורך ולכל מטרה. אנשי המקצוע של החברה יושבים עם כל לקוח ומסייעים לו למצוא את הדגם המתאים לו ביותר בהתאם למסגרת התקציב שעומדת לרשותו, בהתאם להעדפות ולציפיות האישיות שלו ממוצרי השיש אותם הוא קונה ובהתאם לצרכי העיצוב והאווירה הדרושים לו.

 

-model home-

אולי יעניין אתכם גם...
אבן חברון מחיר

מחירם של אבני החברון בכל סוגיהם

אבן חברון או כפי שנהוג לקרוא לה, שיש חברון, היא אחת מהאבנים הנפוצות ביותר בישראל ומשמשת למגוון רחב של יישומים לרבות חיפוי פנים, ריצוף פנים,

אבן מצפה

אבן מצפה – האבן המושלמת עבורכם

אם אתם מחפשים אבן לריצוף שבילי גישה, רחבות חוץ או מדרגות חוץ, אבן מצפה יכולה להיות האבן המושלמת עבורכם, במיוחד אם חשוב לכם המראה הטבעי

ריצוף אבן טבעית מחיר

ריצוף אבן טבעית מחיר

בתהליך קבלת ההחלטות האם לבצע ריצוף אריחי שיש או גרניט פורצלן, או לחילופין ריצוף אבן טבעית מחיר הוא בהחלט שיקול שיש לקחת בחשבון, אבל עוד

אבן טבעית

אבן טבעית – הבסיס להכל

אבן טבעית הוא כינוי למגוון סוגים של אבנים בעלות מראה טבעי ואותנטי המשקף בתוכו את הטבע בצורה יפה וממצה. אבן טבעית הוא כינוי גם לאבן שהעיבוד שלה הוא

אבן ביר זית

מהי אבן ביר זית?

מהי אבן ביר זית? האם היא נקראת כך משום שהיא מגיעה מאזור העיר ביר זית בשומרון? מה מיוחד באבן ולאילו שימושים היא מיועדת? אם הציעו

מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!