אבן טבעית – הבסיס להכל

המבחר הגדול בארץ!
כל סוגי השיש בהתחייבות למחירים הנמוכים בארץ!
אספקה מהירה החל מ - 72 שעות
ייעוץ חינם ללא עלות 

אבן טבעית הוא כינוי למגוון סוגים של אבנים בעלות מראה טבעי ואותנטי המשקף בתוכו את הטבע בצורה יפה וממצה. אבן טבעית הוא כינוי גם לאבן שהעיבוד שלה הוא מינימלי ושהוא אינו פוגע בנופך הטבעי של האבן. השימוש בסוגי האבן השונים צריך להתבצע בליווי וייעוץ מקצועי שכן לכל אבן ישנן תכונות שונות שיכולות להפוך אותה למתאימה מאוד ליישומים מסוימים, אך לחלוטין לא מתאימה לאחרים. כך למשל, כושר הספיגה של האבן יכולה להפוך אותה לאבן מאוד אטרקטיבית לריצוף או חיפוי חוץ, אך לקטסטרופה סביבתית ותברואתית בריצוף פנים, או להיפך כמובן.

אבן טבעית

אבן טבעית – הבסיס לכל

השימוש באבן הוא השימוש הראשון שמכיר האדם עוד מתקופת האבן, אז הייתה האבן, חומר הגלם הזמין היחיד בסביבה. האבן שימשה למגוון רחב של יישומים בחיי האדם מאז ומעולם וכמובן הפכה לרכיב מפתח בענף הבנייה על שלל יישומיו ותחומיו. בישראל במיוחד, משמשת האבן בכל שרשרת הערך של ענף הבנייה, מהיסודות, דרך שלד המבנה וכלה במעטפת החיצונית של ריצוף וחיפוי. השימוש באבן ליצירת מעטפת הריצוף והחיפוי מתבסס על מגוון רחב של אבנים ואבני שיש שמביאות איתן מרקמים וגוונים שלאו דווקא מזכירים טבע, אבל מתאימים להעדפות העיצוביות שלנו.

 

שימושים לאבן טבעית

אבן טבעית היא למעשה אבן המשמשת לחיפוי וריצוף במקרים בהם אנו רוצים להביא את הטבע אל סביבת המגורים שלנו. כאשר אנו רוצים להרגיש את הפראיות של הטבע, את הגוונים של הטבע ואת האותנטיות של הטבע בתוך מרחב האספלט בו אנו חיים. ואכן, בשנים האחרונות ניתן לזהות מגמה הולכת וגוברת של החלפת האבנים המלאכותיות והאבנים המעובדות לאבנים טבעיות, לעיתים גם ללא ליטוש כלל. העניין הוא שאנחנו יכולים לבחור כמה לעבד וכמה ללטש את האבן בכדי להשיג את האיזון המתאים לנו ביותר בין התאמה לפריטי העיצוב השונים בביתנו ובין הצורך שלנו להכניס יותר ויותר טבע למרחב המחייה שלנו.

שיש טבעי מיובא

סוגים של אבן טבעית

כאמור, אבן טבעית הוא מונח גג המשלב בתוכו שורה של סוגי אבנים בעלות מראה טבעי ובניגוד לסוגי אבנים אחרים בהם ניתן להגדיר בדיוק את התכונות הספציפיות והחד ערכיות של האבן, במקרה של אבנים טבעיות אפשר למנות מספר סוגים בהם ניתן לעשות שימוש. בכלל זה אפשר לציין אבני גיר כדוגמת אבן מצפה אותה כורים באזור המצפה בנגב, אבן דולומיט כדוגמת העצמון, אבן שכבות כדוגמת הצפחה ואבן חול כדוגמת הכורכר. ישראל היא מדינה עשירה באבני גיר ובה ניתן למצוא אינספור סוגים של אבנים טבעיות איתן ניתן לעשות מגוון רחב של שימושים לריצוף חוץ, חיפוי חוץ ואפילו ריצוף פנים. מגוון סוגי האבנים הטבעיות הקיים מאפשר לנו להגיע לדיוק מרבי גם במרקם המתאים לנו ביותר, בגוון או בשילובי הגוונים שאנחנו מעוניינים בהם ובטופוגרפיה של הריצוף או החיפוי (חלק, מלוטש למשעי או פראי).

שיקולים מרכזיים לשימוש באבן טבעית

אבן השיש למשל, הפכה לאבן מאוד שכיחה בעיצוב הבית מהסיבה הפשוטה שהיא נתפסת כאבן יפה בעיני רבים אך מעבר לכך גם מכיוון שהינה בעלת כושר ספיגה נמוך, כך שהיא אינה נוטה לספוח אליה מים. אבן שסופחת אליה מים יכולה ליצור מפגע תברואתי ובטיחותי של ממש כאשר משתמשים בה לריצוף פנים, ולכן מרבית האבנים הטבעיות שהן בעלות כושר ספיגה גבוה בדרך כלל, משמשות לריצוף וחיפוי חוץ. יחד עם זאת, ישנן אבנים טבעיות שמתאפיינות גם בכושר ספיגה נמוך למדי ובמקרים מסוימים אף ניתן לאטום אותן באמצעות חומרים מלאכותיים שגם מאפשרים "לביית" אותן מעט יותר.

הקסם הוא ביכולת שלנו להכריע את המינון שבין נוכחות הטבע בביתנו ובין רמת הביות של האבן לצרכים אנושיים. כאשר נבחר לעשות שימוש באבן טבעית למטרות פנים, יהיה זה בדרך כלל עם אבנים בעלות כושר ספיגה נמוך ולעיתים גם כאלו שעברו עיבוד משמעותי יותר על מנת להחליק את פניהן ולאטום אותן מפני חדירת מים. כאשר האבן מ אבן טבעית יועדת לחיפוי וריצוף חוץ, אנחנו חופשיים לעשות בה שימוש בתצורה הטבעית והראשונית שלה, מה שמאפשר לנו להקיף למעשה את מרחב המחייה שלנו בתחושה ואווירה של טבע. כל בחירה שאתם עושים סביב יישום אבן טבעית בעיצוב חללי פנים ומרחבים חיצוניים, כדאי שתעשה בליווי איש מקצוע המתמחה בתחום האבן.

התחייסות לאבן טבעית

אבן טבעית הוא מונח שההתייחסות אליו משתנה בהתאם לאדם הדובר. במקרים רבים ההתייחסות היא אך ורק לאותה אבן שאותה אנו מכירים משבילי וקירות חוץ, אותה אבן בגווני חום בהיר, אבן שאינה מסותתת בקווים ישרים והחיבור בינה ובין שכנותיה נראה כמו חיבור של פאזל עם פסי מלט. לחילופין, אבן טבעית הוא גם מונח שבו משתמשים אנשי מקצוע בכדי להבחין בין אבן שנחצבת באופן טבעי מן הסלע ובין אבן מלאכותית שמיוצרת בתהליכים תעשייתיים.

אבן טבעית שאינה מיוצרת בתהליכים מלאכותיים

הטכנולוגיה מקיפה אותנו מכל עבר והיה זה רק צפוי שעם הזמן ידע המדע לייצר עבורנו את מה שהטבע יודע לייצר, רק מעט יותר טוב. כיום, ישנם תהליכים שבאמצעותם ניתן ליצור משטחי אבן מלאכותית שמחליפים את האבן הטבעית המוכרת. מן הסתם, לא מדובר באבן אמיתית אלא במשטח קשיח מאוד שמרגיש כמו אבן ומתפקד כמו אבן אך אינו אבן. השאלה היא מדוע בכלל לייצר אבן אם אפשר למצוא אותה חופשי בטבע? ובכן, התשובה היא שהאבן הזמינה באופן טבעי בטבע היא אבן שמוגבלת בטקסטורה שלה ובגוון שלה. כך למשל, הטבע לא יודע להציע לנו אבן אדומה או אבן טורקיז, לפחות לא בהיקפים כאלה שיכולים להפוך אותה לאבן מסחרית. באמצעות אבן מלאכותית אנו יכולים לייצר את האבן שאנחנו מעוניינים בה בדיוק על פי העיצוב המבוקש ובדיוק על פי הגוון או שילוב הגוונים המועדף עלינו.

שימושים של אבן טבעית

לכאורה הפתרון של אבן שהיא אינה אבן טבעית נשמע כמו פתרון מצוין למי שמחפש עיצובים מורכבים ומיוחדים, וזהו אכן פתרון נהדר במקרים רבים. יחד עם זאת, ישנם אנשים הרגישים לכל נושא הטבע ומעדיפים תמיד את מה שהטבע יודע להציע, גם אם לא מדובר בדיוק בגוון או במרקם המועדפים. בהעדפה זו מסתתרת הבנה שמראה הוא לא הכל וחלק מהחוויה שלנו את העיצוב המקיף אותנו נובע מהחיבור שלנו לערכים שלא רואים אותם בעיניים אבל אפשר לקלוט אותם אולי בחושים ובדרכים שאנחנו לא כל כך מבינים. אפשר דרך חוש המישוש, דרך חוש הריח ואפילו דרך הידיעה הפשוטה שמדובר באבן טבעית לחלוטין ולא בשום דבר מלאכותי שיוצר במפעל תעשייתי.

בהיבט הזה, אבן טבעית הוא ביטוי שיכול להתייחס לכל אבן שיש המשמשת אותנו לכל מטרה. למעשה, במטבחים רבים בהם אפשר למצוא משטחי שיש בגוונים קצת לא טבעיים, סביר להניח שמשטח השיש לכאורה הוא לא באמת משטח שיש אלא משטח של אבן תעשייתית המיוצרת במפעל ייצור, כמובן על בסיס מרכיבים טבעיים ועם נוכחות לא קטנה של חומרים מינרליים, אבל עדיין בתרכובת שהיא מלאכותית לחלוטין.

אבן טבעית לריצוף חוץ

כאמור, המונח אבן טבעית יכול להתייחס גם לאותו סוג של אבן שאותה אנו מוצאים בעיקר בשבילים ובקירות חוץ ובעיקר באזורים ציבוריים. המדובר באבן רגילה לחלוטין המגיעה בגווני אדמה ושומרת על המראה הטבעי שלה עם החריצים, החורים וכל המאפיינים שהיינו מצפים למצוא באבן טבעית. מן הסתם, גם אבן זו עוברת תהליך עיבוד שכולל בעיקר חיתוך של האבן ללוחות חלקים, ליטוש האבן ושיופה עד לקבלת אבן חלקה שיכולה לשמש כמשטח דריכה, אבל עדיין המאפיין הבולט ביותר של אבן טבעית זו הוא המראה הטבעי שלה וההתאמה של האבן ליישומי חוץ כמו קירות חוץ, גדרות חוץ, ריצוף של שבילי חוץ, ריצוף משטחי וחצרות חוץ וכן הלאה.

בהיבט הזה של אבן טבעית, הדבר החשוב ביותר הוא למצוא את איש המקצוע שיודע לקחת אבן אחת ולחבר אותה לאבן אחרת תוך שמירה על התחושה שמדובר בחיבור טבעי ומתבקש. אחד הסיכונים הגדולים ביותר עם ריצוף אבן טבעית למשל הוא הסיכון שאיש המקצוע שמבצע את הריצוף אינו מיומן מספיק בחיבור נכון של מכלול האבנים ואינו מיומן בשמירה על המראה הטבעי של השביל כולו. במקרים אלה אפשר לראות אבנים בגדלים שונים, בתצורות שונות ובגוונים שונים כשהן מעורבבות זו עם זו במראה שהדבר שהכי קשה לייחס לו הוא טבע. המשמעות היא שאם אתם מעוניינים לרצף או לבנות קיר או גדר באבן טבעית, חשוב מאוד שתזמינו את איש המקצוע הנכון שיודע ומכיר את התחום הספציפי ויודע לעבוד נכון עם אבנים טבעיות.

צרו קשר ונחזור אליכם

אולי יעניין אתכם גם...

שיש למדרגות פנים 

שיש למדרגות פנים 

שיש למדרגות פנים  מתכננים ומעצבים את ביתכם? עוברים בקרוב לבית או פנטאהוז? מתלבטים לגבי סוג שיש למדרגות פנים. במדריך הקצר הבא נציג בפניכם את היתרונות

עוד כתבות שעשויות לעניין אתכם
שיש למדרגות פנים 

שיש למדרגות פנים 

שיש למדרגות פנים  מתכננים ומעצבים את ביתכם? עוברים בקרוב לבית או פנטאהוז? מתלבטים לגבי סוג שיש למדרגות פנים. במדריך הקצר הבא נציג בפניכם את היתרונות

התקשרו עכשיו