שיש אוניקס – שיש שהוא לא שיש?

המבחר הגדול בארץ!
כל סוגי השיש בהתחייבות למחירים הנמוכים בארץ!
אספקה מהירה החל מ - 72 שעות
ייעוץ חינם ללא עלות 

אם שמעתם את המונח שיש אוניקס ואתם מנסים להבין באיזה סוג של אבן מדובר בדיוק, כדאי להתחיל ולומר שלא באמת מדובר בשיש וההתייחסות אל החומר הזה כאל שיש נובעת מהמראה שלו שמתאפיין במרחב חלק יחסית עם עיטורי גידים אופייניים לאבני שיש. שיש אוניקס הוא למעשה משטח קוורץ המכיל בתוכו גבישים באופן שיוצר מרקם דקורטיבי דומה למרקם שאפשר למצוא באבני שיש. לאוניקס ישנם מספר יתרונות חשובים ובולטים על פני אבני שיש רגילות, אך יש לו גם חסרונות שאי אפשר להתעלם מהם וחשוב להבין אותם לפני שמקבלים החלטת רכישה.

מהו שיש אוניקס?

שיש אוניקס הוא למעשה לא שיש, אלא משטח קווארץ המכיל בתוכו גבישים שהתקבעו בו במשך אלפי שנים. השילוב בין הקווארץ ובין הגבישים המוכלים בתוכו יוצר מגוון רחב של עיצובים ודקורציות מעניינות שפשוט אינן קיימות בעולם השיש הטבעי. האוניקס מגיע בדרך כלל בגווני הבסיס של שחור, לבן ואדום, אך ישנם גם דגמים בגוונים מרשימים מאוד כמו צהוב, ירוק וסגול. קווארץ, מעצם תכונותיו הטבעיות, מאפשר יצירה של מגוון עצום של דקורציות החבויות בתוך משטח אחד ואת התכונה הייחודית הזאת, ניתן לנצל בתהליך העיבוד של האבן. כך למשל, אבן שתלוטש עד לשכבה מסוימת עשויה להיות בעלת מראה אחיד יחסית עם גוונים מסוימים שיהיו דומיננטיים יותר מאחרים. לעומת זאת, אם נמשיך ונלטש את האבן נגיע לשכבה אחידה פחות, בעלת יותר "גידים" ומשיחות צבע ואולי גם בגוונים מעט שונים. תכונה ייחודית זו של שיש אוניקס הופכת אותו לחומר שממנו ניתן לייצר אין ספור דגמים, גוונים ומרקמים ובעצם ליצור משטחים שאין אחד דומה למשנהו.

היתרונות המשמעותיים של שיש אוניקס

היתרון המשמעותי ביותר של שיש אוניקס הוא יתרון המגוון העיצובי שהוא מציע. המדובר בחומר שמגיע במגוון רחב של מרקמים, גוונים ושילובי גוונים ואף יכול להגיע במרקם בעל שקיפות גבוהה, שמאפשרת להפוך את השיש לפריט עיצוב זוהר ומרהיב ביופיו באמצעות שילוב של גופי תאורה מאחורי המשטח או אפילו בתוכו. בתהליך העיבוד לא נדרש שימוש רב בחומרים שונים בכדי להשפיע על המרקם הצבעוני של האוניקס, אך ניתן בהחלט לעשות שימוש בחומרים כאלה בכדי לגוון את המרקם או בכדי להדגיש צבעים מסוימים על פני צבעים אחרים במשטח. יכולת זו הופכת את האוניקס למעיין בלתי נגמר של עיצובים אפשריים ולמעשה באמצעות שיש אוניקס ניתן להתאים משטח שיש לכל עיצוב, לכל מטרה ובכל גוון ומרקם.

יתרון זה, על אף שהוא משמעותי וייחודי, גם יכול להפוך לחרב פיפיות. הסיבה לכך היא שהשיש יכול להשתקף בעינינו כפריט מרהיב ביופיו, כל עוד הוא תלוי למשל כאריח באולם התצוגה. דמיינו לוח שיש אוניקס בעל שקיפות גבוהה שבתוכו הוטמעה תאורה סגולה. האריח יעמוד מולכם עם כל ההדר שלו, עם הגידים שרצים משמאלו ומימינו והוא כולו זוהר באור סגול. כפריט בעל מסר שיווקי זה אכן מרהיב, אבל האם באמת יש מקום לשלב עיצוב כזה בבית מגורים? ברובם המכריע של המקרים התשובה תהיה לא. יחד עם זאת, המגוון העיצובי אכן יכול להוות בסופו של דבר המגוון שממנו תוכלו לבצע את הבחירה המדויקת ביותר עבורכם, וזה אכן מה שקורה בפרויקטים רבים של שיפוץ דירה או בניית דירה חדשה.

החסרונות של האוניקס

לאוניקס ישנם גם חסרונות והמשמעותי ביותר הוא שפשוט לא מדובר בשיש ולכן אין לשיש אוניקס את התכונות שהיינו מצפים למצוא בשיש. כך למשל, האוניקס רגיש יותר לטמפרטורות גבוהות, הוא יכול לסבול מדפורמציה עם השנים, הוא עלול להיפצע בקלות רבה ואין לו את החוזק המבני שיש לשיש. אז נכון שברובם המכריע של המקרים כלל נרגיש בכך אלא לאחר עשרות שנים של שימוש מהנה באוניקס, אבל זהו בהחלט שיקול שיש לקחת בחשבון ואם למשל משמש האוניקס למשטח עבודה במטבח, גם צריך לקחת בחשבון את אופן ההתנהלות עם השיש על מנת שלא לגרום לפגיעה בו באמצעות הנחת סירים רותחים.

כל בחירת אבן שאתם עושים במסגרת עיצוב הבית, חשוב שתעשה בליווי איש מקצוע. שיש אוניקס יכולה להיות הבחירה הטובה והנכונה ביותר עבורכם או שלא. איש מקצוע ידע לנמק כל בחירה ולהקל עליכם לקבל החלטה.

 

צרו קשר ונחזור אליכם

אולי יעניין אתכם גם...

שיש למדרגות פנים 

שיש למדרגות פנים 

שיש למדרגות פנים  מתכננים ומעצבים את ביתכם? עוברים בקרוב לבית או פנטאהוז? מתלבטים לגבי סוג שיש למדרגות פנים. במדריך הקצר הבא נציג בפניכם את היתרונות

עוד כתבות שעשויות לעניין אתכם
שיש למדרגות פנים 

שיש למדרגות פנים 

שיש למדרגות פנים  מתכננים ומעצבים את ביתכם? עוברים בקרוב לבית או פנטאהוז? מתלבטים לגבי סוג שיש למדרגות פנים. במדריך הקצר הבא נציג בפניכם את היתרונות

התקשרו עכשיו